I přes zvolna klesající nezaměstnanost nemá v ČR práci téměř půl milionu lidí. Úbytku nezaměstnaných nepřidávají ani komplikovaná a táhlá výběrová řízení, která předcházejí vlastnímu nástupu na pozici. Ojedinělý způsob spočívající v doporučování kandidátů zavedl pracovní portál Wanted-In. Při hledání práce si můžou známí uchazečů o zaměstnání vydělat i tisíce korun. Aktuálně nabízejí firmy zhruba 97 tisíc volných pracovních pozic. Rostoucím negativním trendem při hledání zaměstnání se ovšem nestává nedostatek uchazečů, nýbrž složitá či zdlouhavá cesta ke kvalitnímu a osvědčenému kandidátovi.

Alternativní způsob řešení nabízí kariérní internetový portálu Wanted-In. Ten funguje na základě osobního doporučení kandidáta třetí stranou. Proces propojení firmy s uchazečem tedy zkvalitňuje třetí subjekt, tzv. doporučující, kterým může být v podstatě kdokoliv, kdo na portálu hledanou pozici objeví. V praxi to funguje následujícím způsobem: Firma umístí na portál detailní poptávku po konkrétním zaměstnanci. V rámci tohoto inzerátu uveřejní taktéž i odměnu, kterou má možnost získat doporučující/zprostředkovatel, jenž ideálního kandidáta doporučí. V případě, že společnost doporučeného uchazeče zaměstná, zprostředkovateli je vyplacena stanovená odměna, která se v závislosti na konkrétní pozici pohybuje v řádech tisíců korun. Ochrana osobních dat je zajištěna v souladu se zákonem tím, že doporučující zašle své hodnocení a pozici nejprve svému známému kandidátovi, ten sám se poté rozhodne, zda bude reagovat a poskytne své údaje zaměstnavateli.

Projekt Wanted-In byl uveden do ostrého provozu na přelomu října a listopadu 2014. Průměrný měsíční nárůst návštěvnosti portálu od ledna činí 52,4 %. V únoru 2015 projekt získal ochrannou známku. Během následujících měsíců služby portálu využily například společnosti Alza.cz, Hotel Barceló, Elit CZ, nebo Profeskontakt a mnohé další. V současné době ale chybí širší nabídka – aktuálně jsou tam pouze jednotky pozic. A to je u webu, který se označuje jako pracovní portál, který běží v ostrém provozu řádu měsíců, dost málo.

Napsat komentář