Životopis  je základní dokument, který přikládáme k žádosti o zaměstnání. Latinský název životopisu je curriculum vitae, odtud běžně používaná zkratka C.V. Často se v prvním (interním) kole přijímacího řízení rozhoduje jen na základě životopisu, který z kandidátů postoupí do dalšího kola a je vyzván k osobnímu pohovoru. Proto je třeba věnovat sestavení životopisu odpovídající pozornost.

Tipy pro psaní CV

  • Pokud nabídka volného místa nespecifikuje jazyk, ve kterém se má dodat CV, pošlete jej v jazyce, v jakém byla napsán inzerát, popř. se pro jistotu předem informujte.
  • I pokud se neucházíte o místo učitele, redaktora nebo spisovatele, je nezbytné, aby byl životopis bez chyb. Nechte si proto pro jistotu text zkontrolovat někým, kdo má jazykových cit a gramatiku v malíčku.
  • Samostatnou kapitolou je CV v angličtině (nebo v jiném jazyce). Pokud angličtinou nevládnete opravdu dobře, stojí za to si životopis nechat odborně přeložit někým, kdo má překlady z/do angličtiny v popisu práce, nebo si texty nechat alespoň zkorigovat ideálně rodilým mluvčím. Pokud takového neznáte, vyplatí se i komerční služba, osvědčila se třeba agentura Aspena, která má pobočky nejen v Praze, ale i v dalších městech, a ostatně je možné zaslat text pro překlad online.
  • Životopis musí být strukturovaný, pro inspiraci hledejte na pracovních serverech, které umožňuji vložení životopisu pomocí strukturovaného formuláře. V češtině je to třeba jobs.cz, pro angličtinu se podívejte na LinkedIn.
  • Nezapomeňte doplnit životopis portrétní fotografií. Na fotografii byste se měli usmívat, abyste navodili hned zpočátku pozitivní emoce.
  • I když to v poptávce není zmíněno, doplňte podaný životopis průvodním motivačním dopisem. Zatímco životopis může být obecný a použitelný opakovaně pro podání na více pracovních inzerátů, průvodní dopis by měl být konkrétně zaměřen na firmu a pracovní místo, o které se ucházíte.

 

Napsat komentář