Portál kancelare.cz zveřejnil Přehled poptávek v Praze, Brně a Ostravě, který ukazuje sílu stávajících lukrativních lokalit, kterými jsou oblasti v centru Prahy. Zajímavější však je, že kancelářské prostory v Brně začaly být více vyhledávány společnostmi do 5 zaměstnanců, zatímco v Ostravě je trend opačný.

V Praze vede centrum

Nejlukrativnější částí Prahy zůstává Praha 1, nájem zde hledalo až 31 % firem, což je sice pokles o 3 % v porovnání s předešlým čtvrtletím, ale stále jde o dominantní postavení. Nejblíže Praze 1 jsou co do objemu poptávek Praha 4 (13 %) a Praha 5 (13 %), naopak nejmenší zájem o Prahu 6.

V Brně je zájem o malé kanceláře

V Brně eviduje portál Kancelare.cz u firem do 5 zaměstnanců, které poptávají prostory do 60 čtvretečních metrů, nárůst z 34 % na 62 %, a to na úkor firem s 5-10 zaměstnanci (pokles ze 43 % na 15 %) a firem s 20-50 pracovníky (pokles z 19 % na 5 %).

Kancelářské prostory v Brně mezikvartálně aktivněji vyhledávají firmy do 5 zaměstnanců (62 %). Za celé sledované období od 1.Q 2013 firmy s 10-20 zaměstnanci poprvé překročily hranici 13 %, což je také skok o plus 10 % oproti minulému čtvrtletí a skok o 4 % oproti nejsilnějšímu 4. čtvrtletí roku 2013.

Ostrava

V Ostravě se struktura poptávek měnila jenom málo. Firmy do pěti zaměstnanců vyhledávaly volné kanceláře méně (pokles z 84 % na 58 %), ale stále ještě dominují celému sledovanému trhu.

Poptávka ze strany firem s 5-10 zaměstnanci v Ostravě vykazuje ročně jisté výkyvy s prvním vrcholem v prvním kvartálu roku a druhým vrcholem ve 3 kvartálu. Relativní stabilitu s poptávkou nad hranicí 57 % eviduje portál u firem do 5 zaměstnanců.

O průzkumu: Údaje vyplývají z analýzy poptávek specializovaného portálu Kancelare.cz, který od ledna 2012 spolu se sesterským portálem Kancelarie.sk zajistil pro majitele kancelářských nemovitostí více než 24400 poptávek. Kancelare.cz se kromě pronájmu kancelářských prostor věnují i pronájmu skladových prostor.
Zdroj a infografika: Kancelare.cz

 

Napsat komentář