Jsme takoví, ak vnímáme barvy? Trochu přeneseně by se to dalo říct, avšak barvy a jejich vliv, respektive to, jak je vidíme, ovlivňují i jiné faktory, než je jen náš vkus. Rozdíly ve vnímání barev jsou totiž i v rámci pohlaví, muži totiž prokazatelně nevnímají barvy tak procítěně a detailně jako ženy. Takže, dámy, pokud se budete nějakého muže ve své blízkosti ptát, zda vám odstín smetanově béžové na vaší halence sluší více, než světle pískový ze včerejška, zřejmě bude trochu bezradný.

Kolik lidí, tolik barev

Možná jste ani netušili, že vnímání barev lidským okem je ovlivněno pohlavím i věkem. Kromě toho, že mají muži prokazatelně nižší schopnost vnímat barevnou pestrost, výzkumy ještě dokázali, že naši schopnost těšit se z barev kolem ovlivňuje také naše paměť, i to, jak unavené jsou naše oči a také intenzita slunečního světla v místnosti.

Proto by měly i naše pracovní prostory, kde trávíme mnozí skutečně hodně času, respektovat tyto přirozené faktory a kancelář by měla být rozjasněná tak, aby v ní byla radost pracovat.

Odstíny vhodné do pracovního prostoru

Za normálních okolností nejsme schopni zapamatovat si zcela přesné barvy, natož jejich odstíny. To však nemění nic na tom, že kanceláře k pronájmu v Ostravě, jakož i všechny ostatní kanceláře kdekoliv na světě, by měli podněcovat k efektivním pracovním výkonem, a to i vhodně zvolenými barvami. Na stěny do prostor, kde se zdržuje množství různých lidí, kteří tam stráví denně několik hodin, se však nehodí každá barva. Pozor zejména na senzitivní osoby, kteří citlivě reagují na agresivnější barevné odstíny. Velmi citlivé osoby jsou obzvláště citlivé na změny pastelových odstínů, speciální odstíny bílé či modré barvy, naopak méně citlivě vnímáme rozdíly odstínů zelené. Ta je velmi vítanou barvou kdekoliv, kde je potřebný klid a soustředění, protože působí uklidňujícím dojmem.

Barvy podzimu v kanceláři

colors-185425_1920Obecně platí, že efektivitu práce zvyšují intenzivnější barvy, od modré, zelené, oranžové až po žlutou. Ženy preferují teplejší odstíny těchto barev, zatímco muži spíše chladné. Pozor také na to, kolik barev bude v dané místnosti. Přestože nabídka kanceláří a skladů je v současnosti velmi pestrá, při zařizování jejich interiérů je třeba být opatrnější. Doporučuje se sáhnout po dvou, maximálně třech barvách, které se vhodně kombinují. Pokud se budete držet výše uvedeného pořadí, tak jsou to z modrých odstínů ideální holubičí modrá, petrolejová, fialovo-modrá, ze zelených zase olivově zelená a jedlově zelená, z oranžových broskvová a klasická oranžovobéžová. Podzimní odstíny žluté reprezentují kukuřičně žlutá a žloutková. Obzvláště žlutá je barva velmi vhodná pro všechna roční období a optimální pro pracovní prostředí, ale i pro jídelny či dětské pokoje. Všechny místnosti s nedostatkem přirozeného světla totiž krásně rozzáří a dodá tak nám, lidem, kteří se v nich často zdržujeme, vítaný optimismus.

Modrá barva je sice „studená“, pro někoho až melancholická, ale i elegantní a uklidňující, z toho důvodu se také hodí do kanceláří, případně si jí zkrášlete domácí pracovnu, kde se potřebujete plně soustředit. Vhodná je i pro místnosti určené na porady a diskuse.

Méně barev je více

Skutečně platí, že pozitivní změny v interiéru, kancelář nevyjímaje, dokáží výrazně zvýšit produktivitu i motivaci. Ovšem i zde platí, že méně je více. Příliš mnoho různých barev v kombinaci s nevhodnými materiály může v konečném důsledku vyznít překombinovaně až chaoticky, což jistě nepřispěje k vaší pracovní pohodě.

I s barvami podzimu proto ve Vašem interiéru zacházejte opatrně a s citem. Ať se v práci cítíte příjemně, téměř jako doma.

Zdroj: kancelare.cz