Stroje versus lidé. Kdo z koho? Stane se to, čeho se někteří obávají, skutečně realitou? Ve snaze technologizovat vše kolem se opravdu stále více výroby přesouvá do „rukou“ strojů, které jsou efektivnější, výkonnější a spolehlivější než živí pracovníci. A v neposlední řadě jsou levnější.

Tak se tedy zdá, že dnes už nestačí jen přizpůsobit se požadavkům trhu a zřídit si flexibilní kanceláře, abychom byli vždy v centru dění. Znamená technologická revoluce, které jsme svědky, tedy náš konec?

Technology Vision 2016

Letošní studie Technology Vision 2016 připomíná, že navzdory nepopiratelným změnám, které nastaly díky nejnovějším technologiím, stále je to v první řadě člověk, kdo je hlavou těchto změn. Nadneseně tedy lze říci, že ačkoli až třetina globální ekonomiky je dnes ovlivněna digitalizací, tak brzy nás stroje nenahradí. Ne úplně.

Neodvratná digitalizace

Pro úspěch v digitálním světě však nestačí samotná digitalizace. Předpoklad je takový, že nejvýkonnější firmy a kanceláře budoucnosti nebudou jen „přeplněné“ technologiemi, ale především šikovnými zaměstnanci, kteří díky strojům dokáží pracovat efektivněji. Vyhraje ten, kdo dokáže kráčet s dobou, ale zároveň bude mít „nos“ na správné lidi. Právě kombinace technologie + člověk je naše budoucnost. Proto vůbec nejsou na místě sci-fi vize o naší porážce a vítězství strojů.

Pokrok nezastavíme

Je jedno, v jakém segmentu pracujete. Ať se jedná o výběr nemovitosti a kanceláře, IT oblast nebo obchod, technologický pokrok pronikne všude. A bojovat proti němu je zcela zbytečné, doslova kontraproduktivní. Rok co rok se přece objevují nové IT trendy a inovace, jejichž cílem není komplikovat nám život, ale přesně naopak. Tyto trendy zásadním způsobem ovlivňují řízení firem a byznys v každém odvětví. Dnes už to bez určité formy digitalizace prostě nejde. Virtuální svět a fungování v něm je stále přirozenější součástí našich životů, soukromých i těch pracovních, a tak je docela logické, že v tomto boji zůstaneme dříve či později osamoceni. A přijdeme o klienty. Namísto nesmyslného boje a strachu proto zúročme, co technologie přináší a využijme to na svůj růst, na progres a inovace, které naše podnikání posunou zase o krok vpřed. Jak uvádí studie Technology Vision 2016, právě progresivní firmy využívající nejnovější digitální technologie dokáží obsazovat i zcela nové trhy a zcela mění konkurenční prostředí.

Nosnou myšlenkou studie je proto nebránit se inovacím a technologickým novinkám, ale je využívat ve prospěch lidí. Také pojmenovala 5 technologických trendů, které jsou pro úspěch v digitálním byznysu nezbytné. Všechny spojuje to hlavní: Ať jsou lidé na prvním místě. V praxi to tedy znamená, že společnosti, které zavedou digitalizaci, by měly podpořit vzdělávání svých zaměstnanců, aby z technologií vytěžili co nejvíce a mohli dosáhnout co nejlepší obchodní výsledky.

Tak co, stále se obáváte pokroku?

Zdroj: Kancelare.cz

Napsat komentář