V Česku je podle expertů alarmující nedostatek odborníků na počítačovou bezpečnost – citelně začínají chybět ve státní správě, odkud zkušené odborníky přetahuje soukromá sféra, nedostatek se ale začíná projevovat i ve firmách.

Podle odborníků na lidské zdroje poptávka po bezpečnostních expertech zatím nedosahuje počtu volných míst pro programátory, z hlediska pracovního uplatnění jde ale o velmi perspektivní obor. Řádově jde momentálně o tisíce chybějících expertů.

Jan Dvořák, Gopas„Odborníci na počítačovou bezpečnost se musejí průběžně a dlouhodobě vzdělávat, jinak ztrácejí schopnost držet krok s hackery,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas a dodává: „Již mnoho let odborníky v oblasti počítačové bezpečnosti školíme, certifikujeme a pořádáme odborné konference jako například HackerFest, který je zaměřený právě na IT bezpečnost a hacking. I když je odborná zdatnost specialistů, s nimiž jsme v kontaktu, převážně velmi dobrá, nedostatek expertů v této oblasti se začíná projevovat negativně – část z nich rezignuje na vzdělávání z časových důvodů, část hřeší na situaci na trhu, což je znepokojivé a do budoucnosti to může působit jako časovaná bomba.“

I když firmám Zákon o kybernetické bezpečnosti ukládá povinnost chránit své systémy, většina z nich řeší bezpečnost až ve chvíli, kdy dojde k problému. „Firmy raději investují do podpory prodeje a dalších systémů, které přinášejí viditelný efekt, už ale nedomýšlejí, že prevence je stojí méně než následky kybernetického útoku,“ upozorňuje Jan Dvořák. Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří.

Napsat komentář