Fluktuant neboli zaměstnanec, který nevydrží v jednom zaměstnání déle než rok a neustále střídá pracovní místa, začíná být trnem v oku českých zaměstnavatelů. Za černou ovci byl považován už i v minulém režimu. Statistiky říkají, že nyní jde především o mladé lidi bez loajality k zaměstnavatelům. Stále méně lidí se bojí, že si zkazí životopis tím, že na jedné pozici nevydrží alespoň několik let, jako tomu bylo dříve.

Podle zkušeností klientů personální agentury Advantage Consulting je fluktuantů čím dál více. Firmy se přitom v průměru dostávají do zisku u nového zaměstnance až po jednom roce jeho zapracování.

executive-511709_800x450Nejčastějšími důvody k předčasnému odchodu z práce jsou nespokojenost s její náplní, nízké finanční ohodnocení nebo neporozumění si s kolegy. „Je to bohužel narůstající trend zejména u mladých lidí, kteří práci střídají bez ohledu na loajalitu k zaměstnavateli. Pokud je práce nebaví, jsou netrpěliví a jdou jinam klidně od rozpracovaného projektu poté, co ve firmě absolvují nákladná školení. Nicméně rozšiřuje se to i mezi střední generací – zaměstnanci jsou náročnější a po odeznění ekonomické krize už se tolik nebojí o místa,“ komentuje to Olga Hyklová z personální agentury Advantage Consulting.

Přílišné ambice
Firmy jsou dnes po ekonomické krizi stabilizované, vykazují zisky a jejich zaměstnanci začínají zvažovat, zda je pro ně stávající práce ta pravá. Pokud po určité době nedostanou přidáno a nepostoupí v kariérním žebříčku, jejich loajalita klesá a začnou se rozhlížet jinde.

U mladých lidí se často projevuje tím, že se touží stát okamžitě manažery a vést tým lidí. Firmy jim tyto příležitosti dávají, ale často narazí na to, že tito mladí lidé neváhají tým opustit, protože je zaujme něco jiného v jiné společnosti. Klidně péak odejdou třeba po několika měsících. Je jim jedno, k cemu se a co také naslibovali svým podřízeným, kteří na ně spoléhali.

Firmy spoléhají na agentury

V této situaci se firmy často obracení na personální agentury s nadějí, že odborná pomoc při výběru kandidátů omezí riziko přijetí fluktuanta. Důvody pro spolupráci s headhuntery mohou být ale i další. Mezi nejčastější důvody pro spolupráci s personální agenturou patří:

  • Nemáme dostatek životopisů a databázi potenciálních uchazečů: 71%
  • Personální agentura šetří čas: 37%
  • Personální agentura má více možností, jak oslovit uchazeče: 25%
  • Nemáme dostatek odborníků a personalistů na výběr nových lidí: 15%
  • Není pro nás vhodné oslovit uchazeče samostatně (neetické vůči konkurenci): 11%

Zdroj statistik: Advantage Consulting, Veletrh pracovních příležitostí Ostrava a Plzeň, březen 2015, 79 respondentů (na otázku bylo možné vybrat více možností).

Napsat komentář