Diskriminace na trhu práce kvůli pohlaví, rodinnému stavu nebo věku je u nás zakázána. Přesto jen 12 % účastníků ankety, kterou uspořádal pracovní portál Profesia.cz, nemá osobní zkušenosti s diskriminací v práci nebo při hledání práce. Největším hendikepem už není pohlaví jako dříve. Znevýhodněni jsou nyní padesátníci, lidé se zdravotními problémy a zaměstnanci s dětmi. Nejčastěji se tak Češi potýkají s diskriminací kvůli svému věku.

Ruku v ruce s diskriminací kvůli věku jde i diskriminace kvůli zdravotnímu stavu, s níž se setkalo 16 % účastníků zmíněné ankety. „Firmy se leckdy obávají zhoršujícího se zdravotního stavu starších zaměstnanců, ale případných zdravotních omezení či komplikací lidí, kteří v minulosti prošli nějakým závažným onemocněním,“ upřesňuje Zuzana Lincová, ředitelka Profesia Česká republika.

older--women-365150_1000x500--centNa diskriminaci kvůli dětem si stěžuje 13 % účastníků, možná spíše účastnic ankety. Řešením pro mnoho žen s malými dětmi by byly zkrácené pracovní úvazky nebo flexibilní pracovní doba. Je zároveň zajímavé, že pouze 8 % respondentů zažilo diskriminaci kvůli pohlaví, která brání ženám získávat odpovídající uplatnění na pracovním trhu.

Připomeňme, že Evropská unie chce prolomit směrnnicí pomyslnou bariéru, která brání ženám vstup do nejvyšších pater managementu. Do roku 2020 by podle ní mělo ve vedení firem kotovaných na burze být 40 % žen. Zatímco v roce 2009 na nejvyšších řídících místech největších českých firem působilo 22 % manažerek, v roce 2014 to již bylo víc než 30 %. Nicméně podle zdrojů Bisnode jen šesti procentům velkých tuzemských firem šéfuje žena..

Anketa:
Zažili jste diskriminaci v práci nebo při hledání práce?

  • Ano, kvůli zdravonímu stavu: 16%
  • Ano, kvůli rase: 9%
  • Ano, kvůli pohlaví: 8%
  • Ano, kvůli dětem: 13%
  • Ano, kvůli věku: 34%
  • Znám lidi, kteří čelili diskriminaci: 8%
  • Osobně ne: 12%

(Počet hlasů: 550, zdroj: Profesia.cz.)

Napsat komentář