Pouze mužské kanceláře nebývají nejvábnějším místem k práci, je tam podle studií i více bakterií, a to až o desítky procent. Haldy papírů na stolech, se kterými uklízečka boj prohraje ještě než vůbec začne. Nepořádek v kuchyňce, který nikdo neuklízí právě proto, že je společná. Kancelář zvelebená nanejvýš nějakým plakátem. Pracovním prostorám spíše než přísné firemní regule obzvláště prospěje, když mezi zaměstnanci jsou i ženy. I ten nejzarytější bordelář si pak svého místa více hledí.

Podle průzkumu dceřiné společnosti Harvardské univerzity z roku 2011 jsou ženy jednoznačně lepší v udržování dobrých vztahů a budování semknutého kolektivu. K tomu přispívá i obecně rozvinutější emoční inteligence žen. A když už se v kanceláři ženy zabydlí, udržují tam pořádek.

Muži mají až o 20% více bakterií ve své kanceláři

Vědci ze San Diego State University to ověřili v amerických kancelářích v New Yorku, San Franciscu a Tucsonu. Identifikovali více než 500 různých druhů bakterií, které žijí na stolech, židlích, telefonech či v klávesnicích. Muži přitom měli ve svých kancelářích o 10 až 20 procent bakterií více. Ženy oproti tomu snesou výrazně méně nepořádku. Je tu ještě jeden bonus. Obvykle používaný open space je podle lékařů ideální pro snadné šíření nejrůznějších chorob. Platí přitom, že čím větší místnost, tím nemocnější zaměstnanci. Ženy ovšem podle zjištění vědců z McGill University mají díky svému hormonu estrogenu silnější imunitní systém.

Ideální kancelář v představách žen

zena-uklid--brush-15931_800x800Rozložitá prosvětlená budova se stoly, kolem kterých je dostatek místa a okna s pěkným výhledem, jež je možné kdykoliv otevřít. Tedy alespoň podle průzkumu poradenské společnosti Colliers v České republice. Pokud by si žena měla vybrat jeden parametr, který je pro ni při práci důležitý, bude to dostatek osobního prostoru. Takový komfort vidí jako podstatný celých 86,5 procenta žen ( 77,4 procenta mužů).

Na druhém místě je pak v těsném závěsu přirozené denní světlo na stole a schopnost vidět ven z místa, kde člověk sedí, pro který hlasovalo 75,8 procenta žen (a 70,9 procenta mužů). Ženy po zaměstnavatelích rovněž mnohem více žádají otevíratelná okna (75 procent oproti 55,1 procentům).

Zdroj: Activa

Napsat komentář