Odborníci zatím nemají jasno, zda právo neřešit pracovní e-maily a telefonáty ve volném čase spíše zvýší nebo sníží produktivitu. Výzkum sice hovoří ve prospěch nového opatření, které 1.1.2017 vstoupilo v platnost ve Francii.

Manažeři se často domnívají, že víkendová e-mailová diskuse s týmem dokáže vyřešit určitý problém. Podle průzkumů vede taková praxe k nespokojenosti v zaměstnání, vyčerpání a ztrátě zájmu a na druhé straně k rodinným problémům. Podle psychologů neustálé propojení s prací, kdy e-maily přichází i v noci, o víkendech a o dovolené, způsobuje stres a narušuje rodinný život a v dlouhodobém horizontu snižuje produktivitu. Zaměstnanci si totiž nemají čas odpočinout.

Francie ale není jediná, i když jinde závisí situace na postoji každého zaměstnavatele. Po svém problém pracovní komunikace o dovolené zaměstnanců řeší třeba německá automobilka Daimler. Funkce „mail o dovolené“ automaticky maže všechny příchozí zprávy a odesílatelům nabízí kontakt na jiného pracovníka nebo radí poslat mail znovu, až se dotyčný vrátí z dovolené. Firma věří, že když se zaměstnanci nemusí o dovolené zabývat pracovními maily a po návratu do práce najdou prázdnou schránku, jsou méně stresovaní, lépe odpočinutí a výkonnější.

Napsat komentář