Introverti – jací jsou to lidé a proč se o nich tolik mluví? Určitě si nějakého introverta znáte, ba co víc, možná jste jím i vy sami. Asi polovina populace je introvertní, tak by v tom byl čert, kdyby jste nějakého neznali osobně. Jestliže jste spíše hlučný a dominantní extrovert, zřejmě si klidnějších lidi moc nevšímáte. A ani si neuvědomujete, že jim vaše hlučnost může překážet.

Práce v kanceláři však vyžaduje soustředění, a to se ne každému podaří, když mu pracovní prostředí zcela nevyhovuje.

Kdo je introvert?

Co charakterizuje introverty? Základní rozdíl mezi extroverty a introverty výstižně popsal již v roce 1921 psychoterapeut Carl Jung. Introverty vystihuje to, že se zásadně soustředí na jednu věc. Pracují možná pomaleji, ale o to rozvážněji. Mají ve zvyku déle se koncentrovat a řešit problém, který by extroverta přestal bavit už po krátké chvíli. Možná se někomu zdá, že introverti jsou nudní a zpomalení suchaři, ale to je jen výsledek jejich důslednosti. Nejednou proto dokáží více než extroverti, protože to, že někdo stále o něčem nahlas nemluví a nechlubí se vším, ještě neznamená, že nic nedokáže. Právě naopak. Introverti jsou často lidé velmi moudří a efektivní, kteří se příliš nezapojují do týmových aktivit, aby si udrželi dostatečný odstup a nemohli být vtaženi do malicherných mezilidských sporů. Nejčastěji se učí od druhých pozorováním, vše důsledně vyhodnotí, zpracují, zváží, aby měli jistotu, že jejich jednání bude správně. A obvykle i je.

Opora kolektivu

Introverti jsou totiž nenahraditelným pilířem každého pracovního kolektivu, jsou jistotou, pevným základem, od něhož se jiní učí nebo se jím alespoň inspirují. Výzkumy ukázaly, že 25 až 30% generálních ředitelů patří k introvertům. Introverti totiž upřednostňují takové pracovní pozice, ve kterých se cítí dobře, kde mohou pracovat v klidu a pokud se dá, tak o samotě. I proto je nejvíce introverty mezi analytiky, programátory a účetními. A protože dnešní svět patří technologiím, logicky se introverti dostávají stále více i na manažerské posty.

Introvert v kanceláři: Hluk ho stresuje

Objektivně je třeba říci, že svět moc nebere ohledy na introverty. Všude masy, hluk a šum. Proto stále více firem disponuje místnostmi, které jsou určeny na nerušený odpočinek nebo práci během dne, ať také introvertní pracovníci mají možnost pracovat tak, jak jim je přirozené – nerušeně a bez zbytečného stresu. Stačí se podívat na nabídky kanceláří. Pokud to však v kanceláři nejde, stále více introvertů vyhledává práci z domova, která jim dokonale vyhovuje, jelikož tam mohou pracovat ve známém prostředí, v klidu, a to vede k jejich vyšším a vyšším výkonům.

Zdroj: kancelare.cz

Napsat komentář