Vzdělávání nekončí opuštěním školy. „Každý, kdo chce být konkurenceschopný, potřebuje stále zvyšovat své odborné znalosti, učit se jazyky, držet krok s novými technologiemi, anebo se rekvalifikovat a proniknout do zcela nového oboru,“ říká Marek Gešo z přední světové poradenské společnosti Accenture v ČR. Ale na vzdělávání v souběhu se zaměstnáním, případně ještě i rodinou, zbývá stále méně času – proto je třeba jít na to jinak a studovat v době, kdy nám to vyhovuje. A zde napomůže využití nových technologií a způsobů výuky.

Studujte ve chvílích, kdy máte čas

training-396524_1280Studovat samostatně, vlastním tempem a v době, kdy máte zrovna čas? E-learningové kurzy má studující uloženy na svém počítači nebo tabletu, interaktivní části jsou přístupné prostřednictvím internetu. Kurzy většinou vypadají tak, že student nejdříve prověří své znalosti ve vstupním testu, pak dostane nabídku studijních materiálů, po zvládnutí určitých bloků může své znalosti opět otestovat a okamžitě zjistit, nakolik prostudovanou látku zvládnul.

Občas narazíme i na pojem m-learning – zde je zdůrazněné využití mobilních zařízení (např. notebook, mobilní telefon, PDA, apod.). Díky m-learningu lze ke studiu využít „volné chvíle“ při čekání u lékaře, v MHD, na obědě a podobně.

Důležité je věnovat pozornost jazykové přípravě. Právě studium jazyků je v tomto kontextu velmi potřebné, protože vyžaduje periodickou přípravu. Velkou praxi vyžadují neběžné jazykové dovednosti, jakými je třeba tlumočení pro jazyky angličtina nebo ruština. Zde je vhodné využít právě „zbytkový čas“.

Využívejte ke vzdělávání videokonference

Možnosti využití videokonferencí ve vzdělávání jsou široké. Od prostého doplňku výuky, například zpestření výuky jazyků až po možnost prostřednictvím videokonferencí studovat vysokou školu. V současné době je možné takto získat přístup na přednášky špičkových odborníků z prestižních světových univerzit, zúčastnit se seminářů a odborných panelů, ale i konzultovat a skládat zkoušky. Některé univerzity dokonce nabízejí dálkový způsob studia, kdy univerzitu můžete absolvovat prakticky přes oceán – a to díky kombinaci e-learningových kurzů a videokonferenčních přednášek, konzultací a zkoušek.

„Stěžejním přínosem těchto moderních tipů studia je flexibilní práce s časem a mobilita kurzů. Výuka se přesouvá se z učeben do počítačů, tabletů nebo chytrých telefonů, a ty máme k dispozici opravdu vždy a všude,“ říká Lumír Kulda, Audiopro.

Účastněte se webových seminářů

Elegantní a jednoduchou formou vzdělávání na dálku je také webinář neboli webový seminář. Jedná se o on-line komunikaci probíhající prostřednictvím internetu pouze přes webový prohlížeč. Účastník webináře nepotřebuje žádné zvláštní zařízení ani programy a možnosti jeho využití jsou velice široké. Tento způsob výuky přináší možnost vzdělávat na dálku v reálném čase. Takto se tedy můžete účastnit přednášek reálně probíhajících na druhém konci zeměkoule.

Zdroj: Accenture, Aspena

Napsat komentář